Japani – Tokiosta Hiroshimaanmatka halki Auringon valtakunnan
Kohokohdat
- Kanazawa ja sen geishakorttelit
- Shogunin Nijo-linna Kiotossa
- Shinkansen – matkanteko luotijunassa
- Miyajiman saari
- Shirakawa-gon maailmanperintökohde
Matkatiedot
Maat: Japani
Matkatyyppi:
Matkan pituus: 12 päivää
Ryhmän koko: 15-26 henkeä
Matkustusvaatimukset: Ei
Lähdöt
| Päivämäärä | Lentotiedot | Matkan pituus | Matka | Lähtöpaikka | Hinta/henkilö | Paikkaa jäljellä | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.4.2027 |
FlyginformationKaikki ajat ovat paikallista aikaa.
Lähtö
Alkaen
Destination
Lähtö
Aika
Saapumispäivä
Aika
Lentoyhtiö & lento
Helsinki
Tokyo
2027-04-01
17:45
2027-04-02
13:05
Finnair, 073
Paluu
Alkaen
Destination
Lähtö
Aika
Saapumispäivä
Aika
Lentoyhtiö & lento
Osaka
Helsinki
2027-04-12
22:15
2027-04-13
05:20
Finnair, 068
|
13 päivää | Japani – Tokiosta Hiroshimaan | Helsinki | 6 250 EUR | 6+ st | Varaa |
Kaikkiin matkoihimme sisältyvät ohjelman mukaiset
- Suomenkielisen Tema-oppaan palvelut
- Huolellisesti valitut lennot ja hotellit
- Ateriat
- Sisäänpääsymaksut päiväohjelman mukaisesti
- Maistiaisia
Päiväohjelma
2026
Päivä 1 – Matka kohti nousevan auringon maata alkaa
Reittilento lähtee Helsingistä kohti Tokiota ja Naritan kansainvälistä lentokenttää. Suuri seikkailu Japanissa voi alkaa!
Päivä 2 – Tokio
Lento saapuu Tokioon, jossa vietämme matkan ensimmäiset kolme yötä. TEMA-opas on lentoasemalla vastassa. Siirrymme bussilla Shinjukun kaupunginosaan, jossa tutustumme ensimmäisen kerran japanilaiseen keittiöön lounaan merkeissä. Lounaan jälkeen vierailemme Kenzo Tangen suunnitteleman futuristisen kaupungintalon observatoriossa. Rakennus on 243 metriä korkea ja se vihittiin käyttöön vuonna 1991. Kaupungintalo näyttää goottilaisen katedraalin ja tietokonesirun yhdistelmältä, ja sieltä johdetaan Tokiota. Kirkkaalla säällä observatoriosta avautuu upea näköala yli Tokion "Manhattanin". Shinjuku, alue jossa kaupungintalo sijaitsee, inspiroi ohjaaja Ridley Scottia elokuvissaan "Black Rain" ja "Blade Runner". Tokio on metropoli, jossa futuristiset kaupunginosat elävät sopusoinnussa shintopyhäkköjen ja pienten izakaya-ravintoloiden kanssa. Se on Japanin talouden veturi – jatkuvasti uudistuva mutta perinteisiin ja kohteliaisuuteen juurtunut kaupunki. Iltapäivällä saavumme hotellillemme Tokiossa, jossa vietämme kolme seuraavaa yötä. Loppupäivä on omaa aikaa. Riippuen lentoajoista lounas voidaan nauttia vaihtoehtoisesti illalla. [L/I]
Päivä 3 – Kaupunkikierros Tokiossa
Tutustumme Tokioon julkisilla kulkuneuvoilla. Kaupunki on valtava ja moni-ilmeinen, mutta tarjoaa myös rauhallisia puistoja ja pyhäkköjä. Aloitamme Tsukijin kalamarkkinoilta, joiden sanotaan olevan maailman suurimmat. Täällä myydään tuoreen kalan lisäksi muun muassa merilevää, välipaloja ja keittiötarvikkeita. Jatkamme Ginzan alueelle, joka tunnetaan tavarataloistaan ja vilkkaasta katuelämästään. Sieltä matka jatkuu Asakusaan, jossa voi aistia vanhan Edon tunnelmaa. Vierailemme Kannonin temppelissä sekä Nakamise-ostoskadulla. Päivän yhteinen osuus päättyy tähän. Halutessasi voit jatkaa kaupungin tutkimista omatoimisesti tai palata oppaan kanssa hotellille. Päivä sisältää runsaasti kävelyä. Hintaan sisältyy 48 tunnin metrokortti. [A] Päivän ohjelma voidaan toteuttaa eri järjestyksessä.
Päivä 4 – Vapaapäivä Tokiossa
Tänään sinulla on koko päivä omaa aikaa tutkia tätä metropolia, jossa on paljon nähtävää ja koettavaa. Ohessa vinkiksi muutamia tutustumiskohteita ja oppaalta voit kysyä lisää vinkkejä omien mielenkiinnonkohteidesi mukaan. Tänään voit hyödyntää 48 tunnin metrokorttiasi.
Yksi Tokion suosituista alueista on Uenon puisto, jossa on joitain mielenkiintoisia museoita, kuten Tokion kansallismuseo ja Tokion kansallinen länsimaisen taiteen museo. Keväällä puistoon tullaan katsomaan kirsikkapuiden kukintaa. Matkaa keisarilliselle palatsille, jonka ympärillä on mahtava vallihauta. Palatsissa asuu keisari Akihito vaimonsa keisarinna Michikon kanssa. Suosittelemme myös omatoimista retkeä keisari Meijin (1867–1912) muistoksi rakennetussa pyhäkössä.
Tekniikasta kiinnostuneiden kannattaa suunnata Akihabaran kaupunginosaan. Nuorekkaiden ja trenditietoisten Tokio puolestaan on Shibuya, jossa voi shoppailla ja huvitella myöhään yöhön. Suositut näyttelyt, esitykset ja ravintolat kannattaa varata hyvissä ajoin ennen matkaa. Kysy Tema-oppaalta lisää vinkkejä vapaapäiväksi! [A]
Päivä 5 – Luotijunalla Takayamaan ja Ryokan
Matkustamme Japanin kuuluisalla luotijunalla Shinkansenilla Nagoyaan, jossa vaihdamme paikallisjunaan ja suuntaamme kohti vuoristossa sijaitsevaa Takayamaa. Matkaa ylös vuoristoon ja teeviljelmien halki pidetään yhtenä Japanin kauneimmista junamatkoista. Takayama sijaitsee keskellä Japanin vuoristomaisemia, jossa elettiin aivan viime vuosikymmeniin asti suuri osa vuotta melko eristyksissä – minkä vuoksi vanhat käsityöperinteet ovat säilyneet aina näihin päiviin saakka. Käymme kaupunkikierroksen aikana museossa, jossa säilytetään Takayaman tärkeintä aarretta – useita satoja vuosia vanhoja kulkuevaunuja, jotka otetaan ulos kaupungin suositun festivaalin aikaan.
Majoitumme yöksi perinteiseen japanilaiseen majataloon, ryokaniin, jossa saamme myös maistaa japanilaista haute-cuisinea, kayseki ryoria. Sen monet pikkuannokset asetetaan esille erityisen esteettisesti, eivätkä ne tunnu koskaan loppuvan. Ruokailun jälkeen voit halutessasi kokeilla ryokanin onsenia ja nauttia sen lämpimistä kylvyistä. Kylpylässä ei tarvita uima-asuja. [A,I]
Huom! Takayamaan ja Kanazawaan otetaan mukaan vain reppu tai kassi kahdeksi yöksi. Suuret matkalaukut kuljetetaan jo hotellillemme Kiotoon.
Päivä 6 – Shirakawa-gon satumainen kylä
Matkaamme bussilla paikoin erittäin kauniissa maisemissa alas kohti Japanin länsirannikkoa. Erityisesti myöhään syksyllä luonto esittelee upeaa, syksyistä väriloistoaan, jota japanilaiset itse juhlivat yhtä lailla kuin kirsikanpuiden kukintaa keväällä. Reitti kulkee myös Shirakawa-gon sadunomaiseen kylään, jonka jyrkästi viettävillä olkikatoilla varustetut talot on rakennettu perinteiseen gassho-zukuri -tyyliin. Rakennustyylin taustalla ovat vuoristoseudun erittäin runsaslumiset talvet. Shirakawa-go ja läheinen Gokayama ovat Unescon maailmanperintökohteita juuri tämän erityisen rakennustyylin vuoksi. Myöhemmin iltapäivällä saavumme Kanazawaan, jossa vietämme seuraavan yön.
Illalla voit tehdä omin päin kävelyretken Kanazawan uudelle, vaikuttavalle rautatieasemalle, jossa on uskomaton vesikello ja jonka sisäänkäynnin edessä on suuri japanilainen portti. Kuten niin monet muutkin rautatieasemat Japanissa, tämäkin on samalla ostoskeskus, jossa on runsaasti erilaisia liikkeitä ja monipuolinen ravintolatarjonta. [A,L]
Päivä 7 – Kanazawa ja Kioto
Satoisien riisiviljelmien keskellä sijaitsevasta Kanazawasta kehittyi 1600–1800-luvuilla vauraan ja kaukonäköisen Maedan perheen johdolla merkittävä kaupunki. Kulttuuria tuettiin ja kaupunkiin rakennettiin paljon ylellisiä rakennuksia, joista monet ovat säilyneet. Nagamachin samuraikortteleiden kadut ovat tyypillisen kapeita ja sokkeloisia. Poikkeamme vierailulle Nomuran samuraiperheen kotiin, jossa on kaunis, pieni puutarha. Asanogawajoen rannalla on alue, jossa geisha-perinne ja vanhanajan tunnelma on säilynyt. Tutustumme geishojen mielenkiintoiseen arkeen ”okiyassa”, joka on iltaisin yhä käytössä ja toimii päivisin museona. Kanazawan ehdottomasti tärkein nähtävyys on kuitenkin Kenroku-en, yksi Japanin kolmesta kauneimmasta maisemapuistosta. Puisto täyttää kaikki kuusi hienoille puistoille asetettua vaatimusta: avaruus, juhlallisuus, yksityiskohtainen sommittelu, vilpoisuus (veden läheisyys), ikä sekä houkutteleva ulkonäkö.
Iltapäivällä kävelemme rautatieasemalle, josta matka jatkuu junalla Kiotoon. Kiotossa vietämme matkan seuraavat kolme yötä. [A]
Päivä 8 – Kioton ihmeet
Kiotossa sijaitsevat maan tyylikkäimmät temppelit, palatsit ja puutarhat. Myös kulttuuri ja elämänmeno ovat hienostuneita ja kiotolaista syntyperää arvostetaan Japanissa suuresti.
Aloitamme päivän Ryoanjissa joka on yksi kaupungin maailmanperintökohteista. Kuiva zen-puutarha on kivineen, haravoituine hiekkoineen ja ympäröivine savimuureineen eräänlainen arvoitus. Seuraavaksi on vuorossa Kinkakujin kultainen paviljonki, joka on Kioton runsaasta 1 600 temppelistä tunnetuimpia. Rakennus on päällystetty kauttaaltaan lehtikullalla ja sillä on dramaattinen historia: hullu munkki poltti sen ja se jouduttiin rakentamaan uudelleen.
Ohjelmassa on myös vuonna 1603 valmistunut Nijon linna. Linnaa ympäröivän vallihaudan ja paksujen muurien takaa löytyy shogunin puinen asuinrakennus, ”linna” kuuluisine ”satakielilattioineen”. Lattian alle rakennettu hälytysmekanismi sai lattian ”visertämään” kehon painosta ja varoitti hallitsijaa mahdollisista palkkamurhaajista. Shogunin linna nähtiin useamman kerran elokuvassa ”Shogun”.
Päivän päätteeksi käymme vielä mahtavassa Fushimi Inarin pyhäkössä. Vuosisatojen ajan ovat ihmiset lahjoittaneet rahaa oranssien torii-porttien rakentamiseen ja ne muodostavat uskomattoman 10 000 portin käytävän vuorella. Käytävä on tuttu elokuvasta ”Geishan muistelmat” ja pyhäkkö on yksi Japanin suosituimmista nähtävyyksistä. [A,L]
Päivä 9 – Vapaapäivä Kiotossa
Tämä päivä on varattu omille tutkimusretkille Japanin entisessä pääkaupungissa. Temppeleitä, pyhäkköjä, shoppailua ja japanilaista ruokaa parhaimmillaan. Tema-opas antaa mielellään lisävinkkejä, mitä tehdä tässä hieman jopa mystisessä kaupungissa. [A]
Päivä 10 – Hiroshima ja Miyajima
Aamupäivän aikana matkustamme luotijunalla Hiroshimaan, jossa vietämme seuraavan yön. Elokuun 6. päivänä vuonna 1945 klo 8.15 kellot pysähtyivät Hiroshimassa. Suuri osa kaupungista tuhoutui atomipommin räjähtäessä ja nimi Hiroshima piirtyi lähtemättömästi ihmiskunnan mieleen.
Käymme Peace Memorial Parkissa eli Rauhanpuistossa sekä museossa, jonka kuvat ja esineet muistuttavat järkyttävästä tuhosta. Teollisuushallin rauniot ja jäljellä oleva kupoli ovat kuin symboli sodan kaikille kauhuille.
Lounaaksi kokeilemme Hiroshiman ylpeyttä – okonomiyakia, täyttävää ja maukasta japanilaista "crepeä", johon grillataan kerroksittain kaalia, nuudeleita, kastiketta ja erilaisia täytteitä. Tämä herkku on maistamisen arvoinen paikallinen erikoisuus, joka tarjoillaan kuumana suurilta paistolevyiltä.
Iltapäivällä teemme lauttaretken Miyajiman saarelle ja Itsukushiman temppelille. Suuresta, punaisesta torii-portista on tullut tunnettu Japanin symboli. Koko temppelirakennelma on erittäin kaunis, ja se näyttää kelluvan meren pinnalla. [A,L]
Huom! Hiroshimaan otetaan mukaan vain reppu tai kassi yhdeksi yöksi. Suuret matkalaukut kuljetetaan jo hotellillemme Osakaan.
Päivä 11 – Osaka Japanin ruokapääkaupunki
Tänään jatkamme matkaa Japanin kolmanneksi suurimpaan kaupunkiin Osakaan, jossa vietämme matkan viimeisen yön.
Hotellilta kävelemme Dotonborin kadulle, Osakan viihde- ja ostosalueelle, joka tunnetaan monista ravintoloistaan ja värikkäistä neonvaloistaan. Täällä näemme kuuluisan maamerkin "Glico Running Man", vuoden 1935 neonkyltin, josta on tullut Osakan symboli. Dotonbori tunnetaan myös suurista mainoskylteistään, kuten Kani Dorakun liikkuvasta ravusta, ja klassisista ruokalajeistaan, kuten takoyaki ja okonomiyaki.
Kierroksemme jälkeen saavumme hotellillemme. Illalla nautimme yhteisen matkanpäätösillallisen. [A,I]
Päivä 12 – Kotimatka
Riippuen lennon lähtöajankohdasta sinulle jää vielä vapaa-aikaa nauttia Osakan kuuluisista ostoskaduista ja runsaasta ravintolatarjonnasta. Kuljetus lentoasemalle. [A]
Päivä 13 – Kotiinpaluu
Saapuminen Helsinkiin. Kiitos tästä kerrasta ja lämpimästi tervetulleeksi uudelleen TEMAn jännittävään maailmaan!
Päiväohjelma
2027
Päivä 1 – Matka kohti nousevan auringon maata
Reittilento lähtee Helsingistä kohti Tokiota ja Naritan kansainvälistä lentoasemaa. Suuri seikkailu Japanissa voi alkaa!
Päivä 2 – Tokio: Kappabashi ja Asakusa
Lento saapuu Tokioon, jossa vietämme matkan ensimmäiset kolme yötä. TEMA-opas on lentoasemalla vastassa. Siirrymme bussilla Asakusan kaupunginosaan, jossa tutustumme kerran japanilaiseen keittiöön lounaan merkeissä (omakustanteinen).
Bussimatkalla Tokion mittakaava hahmottuu vähitellen: monikerroksiset moottoritiet, asuinalueet, toimistokorttelit ja puistot rakennusten keskellä. Tokio on kerroksellinen kaupunki, jossa hypermodernit korttelit, shintolaiset pyhäköt ja pienet izakaya-ravintolat elävät rinnakkain. Pilvenpiirtäjien ja neonvalojen takana on arkea täynnä oleva elämä: junat, lähikauppojen konbini-kulttuuri ja vuodenaikojen mukaan elävä ruokakulttuuri. Tokio on Japanin talouden veturi – jatkuvasti uudistuva mutta perinteisiin ja kohteliaisuuteen juurtunut kaupunki.
Aloitamme Tokioon tutustumisen Kappabashissa, joka on kuuluisa ravintola- ja keittiötarvikkeisiin erikoistunut ostoskatu.Täällä ravintoloitsijat, kokit ja ruoanlaiton harrastajat ovat yli sadan vuoden ajan hankkineet veitsiä, keramiikkaa, keittiövälineitä ja tarjoilutarvikkeita. Valikoimasta löytyy kaikkea käsintehdyistä japanilaisista veitsistä tunnettuihin muovisiin ruoka-annosmalleihin, jotka kuvastavat japanilaista tarkkuutta ja yksityiskohtien arvostusta.
Asakusan alue on säilyttänyt paljon Edo-kauden Tokion tunnelmasta. Alue oli aiemmin yksi kaupungin tärkeimmistä viihdekortteleista kabuki-teattereineen ja geishoineen, ja alueen historiallinen kerroksellisuus näkyy edelleen katukuvassa. Vierailemme Senso-ji-temppelissä, Tokion vanhimmassa buddhalaistemppelissä, ja kuljemme vilkkaalla Nakamise-ostoskadulla, jossa pienet kaupat myyvät perinteisiä makeisia, käsintehtyjä viuhkoja, tekstiilejä ja uskonnollisia amuletteja.
Illalla nautimme yhteisen tervetuloillallisen. [I]
Päivä 3 – Kaupunkikierros Tokiossa: Shibuya ja Ginza
Tänään tutustumme kaupunkiin jalan ja julkisilla kulkuvälineillä, mikä antaa konkreettisen tuntuman Tokion rytmistä: tiheistä junayhteyksistä, vaihdoista ja nopeista siirtymistä.
Aloitamme Shibuyasta, yhdestä Tokion nykyaikaisimmista kaupunginosista sekä liikenteen, kaupankäynnin ja populaarikulttuurin keskuksista. Täällä näemme kuuluisan risteyksen, jossa tuhannet ihmiset ylittävät kadun samanaikaisesti. Alue kuvastaa Tokion nuorekasta ja trenditietoista kulttuuria.
Jatkamme metrolla Ginzaan, Tokion liike-elämän keskukseen, jossa tahti ja ilmapiiri muuttuvat. Alue tunnetaan bulevardeista, tavarataloista ja merkittävien arkkitehtien suunnittelemista rakennuksista. Täällä jää myös aikaa omatoimiseen kiertelyyn, ostoksiin ja kahviloissa käymiseen. Yhteinen ohjelma päättyy tähän. Halukkaat voivat jäädä alueelle omatoimisesti tai palata oppaan kanssa hotellille. Päivän aikana kävellään paljon. 48 tunnin metrokortti sisältyy matkaan. [A]
Päivä 4 – Vapaapäivä Tokiossa
Tänään sinulla on koko päivä omaa aikaa tutkia tätä metropolia, jossa on paljon nähtävää ja koettavaa. Ohessa on muutamia vinkkejä tutustumiskohteiksi. Oppaalta voit kysyä lisää suosituksia omien kiinnostuksenkohteidesi mukaan. Tänään voit hyödyntää 48 tunnin metrokorttiasi.
Yksi Tokion suosituista alueista on Uenon puisto, jossa on useita mielenkiintoisia museoita, kuten Tokion kansallismuseo ja Tokion kansallinen länsimaisen taiteen museo. Keväällä puistoon tullaan katsomaan kirsikkapuiden kukintaa. Voit myös suunnata keisarillisen palatsin ympäristöön ja ihailla palatsialuetta ympäröiviä vallihautoja. Suosittelemme myös omatoimista retkeä keisari Meijin (1867–1912) muistoksi rakennetussa pyhäkössä.
Tekniikasta kiinnostuneiden kannattaa suunnata Akihabaran kaupunginosaan. Ostoksia, viihdettä ja nuorekasta kaupunkikulttuuria etsiville sopii puolestaan Shibuya, jossa elämä jatkuu myöhään iltaan. Suositut näyttelyt, esitykset ja ravintolat kannattaa varata hyvissä ajoin ennen matkaa. Kysy TEMA-oppaalta lisää vinkkejä vapaapäiväksi! [A]
Päivä 5 – Luotijunalla Takayamaan ja Ryokan
Matkustamme Japanin kuuluisalla luotijunalla Shinkansenilla Nagoyaan, jossa vaihdamme pikajunaan ja suuntaamme kohti vuoristossa sijaitsevaa Takayamaa.
Junareitti seurailee Hida-jokea, ja maisemat vaihtuvat vähitellen maaseudusta jokilaaksoihin ja vuoristoon. Matkaa pidetään yhtenä Japanin kauneimmista junareiteistä. Japanin Alpeilla sijaitseva Takayama oli vuoristoisen sijaintinsa vuoksi pitkään melko eristyksissä, mikä auttoi säilyttämään kaupungin vanhat käsityöperinteet.
Kaupunkikierroksen aikana vierailemme museossa, jossa on esillä useita satoja vuosia vanhoja juhlakulkuevaunuja. Vaunuja käytetään Takayaman kevät- ja syysfestivaaleilla, ja niiden taidokkaat rakenteet ja koristeet kuvastavat Hidan alueen käsityöläisten teknistä osaamista ja pitkää käsityöperinnettä.
Majoitumme yhdeksi yöksi perinteiseen japanilaiseen majataloon eli ryokaniin. Illallisella tutustumme japanilaisen keittiön hienostuneeseen kaiseki-perinteeseen. Kaiseki-ateria koostuu useista pienistä, huolellisesti valmistetuista ja kauniisti asetelluista ruokalajeista, joissa korostuvat sesongin raaka-aineet. Ruokailun jälkeen voit halutessasi kokeilla ryokanin onsen-kylpyä ja rentoutua lämpimässä vedessä. Onsenissa kylvetään ilman uima-asua. [A,I]
Huom! Takayamaan ja Kanazawaan otetaan mukaan vain kahden yön aikana tarvittavat tavarat repussa tai pienessä laukussa. Suuret matkalaukut kuljetetaan suoraan hotellillemme Kiotoon.
Päivä 6 – Shirakawa-gon satumainen kylä
Aamu alkaa vierailulla Takayama Jinyassa, Edo-kaudelta säilyneessä hallintorakennuksessa. Se on Japanin ainoa entinen shogunaatin aluehallinnon toimipaikka, jonka päärakennus on säilynyt. Takayama Jinya toimi Tokugawa-shogunaatin aikana Hidan alueen hallinnollisena keskuksena. Rakennuksen sisätiloissa näemme hallintohuoneita, kuulusteluihin käytettyjä tiloja, riisiveron varastointiin tarkoitettuja makasiineja sekä liukuovin erotettuja virkamiesten työtiloja. Paikka antaa konkreettisen kuvan siitä, miten Japanin aluehallinto toimi ennen maan siirtymistä nykyaikaan.
Jatkamme bussilla vuoristosta kohti Japaninmeren rannikkoa. Erityisesti myöhäissyksyllä maisemaa värittää upea ruska, joka on Japanissa kirsikankukinnan tavoin odotettu vuodenaikojen ilmiö.
Pysähdymme matkalla Shirakawa-gon satumaisessa kylässä. Sen perinteiset talot on rakennettu gassho-zukuri-tyyliin, ja niitä peittävät jyrkästi viettävät olkikatot. Rakennustyyli kehittyi vastaamaan vuoristoseudun erittäin runsaslumisten talvien asettamiin vaatimuksiin. Shirakawa-gon ja Gokayaman historialliset kylät kuuluvat Unescon maailmanperintöluetteloon ainutlaatuisen rakennusperintönsä ja säilyneen kylämaisemansa ansiosta.
Myöhemmin iltapäivällä saavumme Kanazawaan, jossa vietämme seuraavan yön. Illalla voit kävellä omatoimisesti Kanazawan näyttävälle rautatieasemalle. Aseman edustalla kohoavat perinteistä japanilaista käsirumpua muistuttava Tsuzumimon-portti ja suuri lasinen Motenashi Dome -katos. Portin läheisyydessä on myös vettä käyttävä kello, joka näyttää ajan ja muodostaa vedestä erilaisia viestejä.
Monien muiden japanilaisten suurten rautatieasemien tavoin Kanazawan asema toimii myös ostos- ja ravintolakeskuksena. Sen yhteydessä on runsaasti erilaisia liikkeitä ja monipuolinen ravintolatarjonta. [A,L]
Päivä 7 – Kanazawa ja Kioto
Riisiviljelmien keskellä sijaitsevasta Kanazawasta kehittyi 1600–1800-luvuilla vauraan Maedan perheen johdolla merkittävä kaupunki. Kulttuuria tuettiin ja kaupunkiin rakennettiin paljon ylellisiä rakennuksia, joista monet ovat säilyneet.
Nagamachin samuraikorttelin kapeat ja sokkeloiset kadut ovat säilyttäneet historiallisen ilmeensä. Vierailemme Nomuran samurairesidenssissä, jossa näemme perinteisiä sisätiloja ja kauniin japanilaisen puutarhan.
Kanazawan tunnetuin nähtävyys on kuitenkin Kenroku-en, jota pidetään yhtenä Japanin kolmesta kuuluisimmasta maisemapuutarhasta. Puiston nimi viittaa kuuteen ihanteelliseen ominaisuuteen: avaruuteen, rauhallisuuteen, taidokkaaseen suunnitteluun, vanhuuteen, veden läsnäoloon ja laajoihin näkymiin.
Lopuksi kävelemme Asanogawa-joen ympäristössä ja tutustumme säilyneisiin geishakortteleihin, erityisesti Higashi Chayan alueeseen. Katujen varsilla on puujulkisivuisia teehuoneita sekä pieniä lehtikultaan, makeisiin ja teehen erikoistuneita liikkeitä. Alueella näemme, kuinka musiikkiin, tanssiin, käsityötaitoihin ja teehuoneisiin liittyvät perinteet elävät yhä osana Kanazawan kaupunkikulttuuria.
Iltapäivällä kävelemme rautatieasemalle, josta matka jatkuu junalla Kiotoon. Vietämme Kiotossa matkan seuraavat kolme yötä. [A]
Päivä 8 – Kioto
Kiotossa sijaitsevat maan tyylikkäimmät temppelit, palatsit ja puutarhat. Myös kulttuuri ja elämänmeno ovat hienostuneita ja kiotolaista syntyperää arvostetaan Japanissa suuresti.
Päivä alkaa Ryoanji-temppelillä, joka on kuuluisa kuivasta zen-puutarhastaan. Viisitoista kiveä on aseteltu harjatulle sorakentälle, jota reunustaa vanheneva savimuuri. Yhdestäkään kulmasta ei näy kaikkia kiviä kerralla, mikä on synnyttänyt lukuisia tulkintoja sommitelman symboliikasta.
Seuraavaksi vuorossa on Kinkakuji-temppeli. Rakennus heijastuu lammessa ja luo yhden Japanin ikonisimmista maisemista. Yläkerrokset on päällystetty lehtikultauksella, ja kontrasti vihreisiin mäntyihin on silmiinpistävä.
Kaupunkikierros jatkuu Nijōn linnaan, joka toimi Tokugawa-shogunin residenssinä hänen virallisten Kioton-vierailujensa aikana. Massiivinen vallihauta ja jykevät muurit kertovat vallasta ja kontrollista. Palatsirakennuksen sisällä ovat kuuluisat satakielilattiat, jotka on rakennettu ”visertämään” pienimmästäkin askeleesta ja siten varoittamaan mahdollisista salamurhaajista. Palatsin runsaat koristelut ja maalatut liukuovet kuvastavat shogunaatin vaurautta ja korkeatasoista kulttuuria.
Lounasaikaan suuntaamme Nishiki-markkinoille, joita kutsutaan usein Kioton keittiöksi. Pitkän historian omaava, noin 400 metriä pitkä katettu markkinakatu kulkee Shijo-kadun rinnalla. Sen varrella on runsaasti pieniä kojuja, erikoisliikkeitä ja yksinkertaisia ravintoloita.
Tarjolla on muun muassa valmiita ruokia, nuudelikeittoja, tempuraa, grillivartaita, säilöttyjä vihanneksia ja japanilaisia makeisia. Jokainen voi valita omaan makuunsa sopivan omakustanteisen lounaan. Markkinoilla ruokaa ei syödä kävellessä, vaan se nautitaan myyntipisteen yhteydessä tai ravintolassa. Nishiki-markkinoiden keskeisen sijainnin ansiosta Kiotoon tutustumista on helppo jatkaa omatoimisesti esimerkiksi Shijo-kadun kaupoissa, kahviloissa ja ympäröivissä kortteleissa. Halukkaat voivat myös palata TEMA-oppaan kanssa hotellille metrolla. [A]
Päivä 9 – Vapaapäivä Kiotossa
Tämä päivä on varattu omille tutkimusretkille Japanin entisessä pääkaupungissa. Temppeleitä, pyhäkköjä, shoppailua ja japanilaista ruokaa parhaimmillaan. TEMA-opas antaa mielellään lisävinkkejä, mitä tehdä tässä hieman jopa mystisessä kaupungissa. [A]
Päivä 10 – Hiroshima ja Miyajima
Aamupäivän aikana matkustamme luotijunalla Hiroshimaan, jossa vietämme seuraavan yön. Elokuun 6. päivänä vuonna 1945 klo 8.15 kellot pysähtyivät Hiroshimassa. Suuri osa kaupungista tuhoutui atomipommin räjähtäessä ja nimi Hiroshima piirtyi lähtemättömästi ihmiskunnan mieleen. Käymme Peace Memorial Parkissa eli Rauhanpuistossa sekä museossa, jonka kuvat ja esineet muistuttavat järkyttävästä tuhosta. Teollisuushallin rauniot ja jäljellä oleva kupoli ovat kuin symboli sodan kaikille kauhuille.
Lounaaksi maistamme Hiroshiman tunnettua paikallista erikoisuutta, okonomiyakia. Hiroshimalaisessa versiossa ohut taikinapohja, kaali, nuudelit, kananmuna ja muut täytteet kypsennetään kerroksittain kuumalla paistolevyllä. Annos viimeistellään okonomiyaki-kastikkeella ja tarjoillaan kuumana suoraan paistolevyltä.
Iltapäivällä teemme lauttaretken Miyajiman saarelle ja Itsukushiman pyhäkköön. Suuresta, punaisesta torii-portaalista on tullut yksi Japanin tunnetuimmista symboleista. Koko temppelirakennelma on erittäin kaunis, ja se näyttää kelluvan meren pinnalla. [A,L]
Huom. Hiroshimaan otetaan mukaan vain yhden yön aikana tarvittavat tavarat repussa tai pienessä laukussa. Suuret matkalaukut kuljetetaan suoraan Osakan hotelliimme.
Päivä 11 – Osaka
Tänään jatkamme matkaa luotijunalla Japanin kolmanneksi suurimpaan kaupunkiin Osakaan, jossa vietämme matkan viimeisen yön.
Saavuttuamme jätämme matkatavarat hotellille ja kävelemme Dotonborin alueelle. Osakan tunnetuimpiin viihde- ja ostosalueisiin kuuluva Dotonbori tunnetaan lukuisista ravintoloistaan, värikkäistä valoistaan ja suurista mainoskylteistään.
Näemme kuuluisan Glico Running Man -mainoskyltin, jonka ensimmäinen versio pystytettiin Dotonboriin vuonna 1935. Alueen muihin tunnettuihin maamerkkeihin kuuluu Kani Doraku -ravintolan suuri liikkuva rapu. Dotonbori tunnetaan myös Osakan klassisista ruokalajeista, kuten takoyakista ja okonomiyakista. Kierroksen jälkeen palaamme iltapäivällä hotellille ja majoitumme huoneisiimme. Illalla nautimme yhteisen matkanpäätösillallisen [A,I]
Päivä 12 – Omaa aikaa Osakassa ja kotimatka
Paluulento Osakasta Helsinkiin on iltamyöhällä, joten päivään jää hyvin aikaa tutkia kaupunkia omassa tahdissa. [A]
Päivä 13 – Kotiinpaluu
Saapuminen Helsinkiin. Kiitos tästä kerrasta ja lämpimästi tervetuloa uudelleen TEMAn jännittävään maailmaan!
Hyvä tietää
Peruutusturva
Voit halutessasi suojata matkasi peruutuskustannuksilta Tema-matkojen tarjoamalla peruutusturvavakuutuksella varauksenteon yhteydessä.
Lentomatka ja istuinpaikat
Jos haluat päivittää istumapaikkaasi lennolla, ilmoita siitä varauksen yhteydessä tai mahdollisimman pian sen jälkeen. Otamme yhteyttä lentoyhtiöön saatavuuden varmistamiseksi. Päivitykset vahvistetaan aina saatavuuden mukaan ja lentoyhtiön ehtojen mukaisesti.
Matkavakuutus
Suosittelemme varaamaan kattavan matkavakuutuksen matkaasi varten. Kauttamme voit hankkia Solidin matkavakuutuksen.
Passi ja viisumi
Matkustaja on itse vastuussa voimassaolevista matkustusasiakirjoista, kuten passista ja muista maahanpääsyyn liittyvistä seikoista. Lue lisää maahanpääsyvaatimuksista sivuiltamme.
Ennen matkaa
Adapteri ja sähkö
100 V ja adapteri tarvitaan (litteät piikit).
Temamatkoilla matkustat pienemmissä ryhmissä
Temamatkoilla matka ja matkustaja ovat kaikki kaikessa. Yhdessä kohtaamme ihmisiä ja kulttuureja ja koemme ainutlaatuisia kokemuksia luonnossa – läheisellä, aidolla ja miellyttävällä tavalla. Ryhmäkokomme tukevat kaikkea tätä, ja se onkin yksi tärkeimmistä syistä, miksi monet valitsevat matkustaa juuri TEMAn kanssa. Vältämme liian suuria ryhmiä matkoillamme, jotta jokainen matka olisi jokaiselle matkustajalle ennen kaikkea arjen ylittävä elämys, josta jää muistoja elinajaksi!
Saapuminen Japaniin
Kirjoita muistiin, mikä hotelli on ensimmäinen yöpymispaikka kiertomatkalla, sillä tämä tieto tarvitaan Japanin saapumisasiakirjoihin. Asiakirjat täytetään Tokioon saapuessa, lennolla tai sähköisesti ennen matkaa. Sähköisellä täytöllä Visit Japan -verkkosivulla säästyy paljon aikaa saapuessa. (Älä unohda ottaa ruutukaappausta QR-koodista, jonka vartija tarkastaa. Vartija ohjaa sitten oikeaan jonoihin, jolloin sähköinen käsittely on paljon nopeampaa.) Lisätietoa Visit Japanista: https://services.digital.go.jp/en/visit-japan-web/
Ruokatuotteet
Japanin maahan ei saa tuoda lihaa, eikä tuoreita hedelmiä tai vihanneksia.
Valuutta
Japanin jeni (JPY). Kannattaa vaihtaa jonkin verran jenejä jo ennen matkaa, jotta et heti saavuttuasi joudu etsimään pankkiautomaattia tai rahanvaihtopaikkaa. Yleisimmät kansainväliset luottokortit käyvät monissa kaupoissa ja ravintoloissa maksuvälineenä ja pankkiautomaatteja, joista voi tehdä käteisnostoja, on muun muassa 7/11 -kaupoissa ja Citibank-pankeissa. Ota lisäksi mukaan käteistä, joko euroja tai Yhdysvaltain dollareita.
Bussit ja junat Japanissa
Bussit valitaan ryhmän koon mukaan ja ne vuokrataan paikallisilta, hyvämaineisilta yrityksiltä, jotka noudattavat maassa hyväksyttyä laatutasoa. Japanissa sisään- ja uloskäynti on ainoastaan bussin etuosassa. Matkustajien istumapaikkoja vaihdetaan päivittäin, jotta kaikki saavat istua ikkunapaikoilla.
Shinkansen-junamatkamme
Shinkansen-matkat toteutetaan nopeimmilla ja parhailla Hikari- ja Nozomi-junilla. Paikkavaraukset ovat tehty, eikä matkaa tehdä Japan Rail Passilla hitaammilla junilla, jotka pysähtyvät useammalla asemalla. Jos ryhmän koko pienempi kuin 20, käytämme Tokiossa käytetään metroa rautatieasemalle ja Osakan asemalta hotellille. Lentokenttäkuljetus Osakan hotellilta lentokentälle voi tapahtua junalla tai bussilla hotellin sijainnista riippuen.
Hotellit ja ohjelmat
Joillakin lähdöillä saattaa olla käytettävissä vaihtoehtoisia hotelleja. Ohjelmaan saattaa tulla muutoksia lyhyelläkin varoitusajalla, sillä lentoyhtiöt voivat ajoittain muuttaa aikataulujaan. Valitettavasti TEMA ei voi varata lippuja museoihin, temppeleihin tai ravintoloihin puolestasi matkan aikana. Suosittelemme kuitenkin, että varaat pääsyliput suosittuihin museoihin (esim. TeamLabs) ja suosittuihin ravintoloihin (kuten Kobe Beef) hyvissä ajoin niiden omilta verkkosivuilta, sillä ne täyttyvät usein kuukausia etukäteen. Ravintolasuosituksia löydät myös Michelin-oppaasta tai Tokion oppaista. Katso lisää täältä.
Fyysinen rasitus matkalla
Tämä matka ei ole vaellusmatka, mutta kävelemme paljon kaupunkiympäristössä, usein epätasaisilla alustoilla ja portaissa. Päivän aikana kävelyä kertyy noin 3 kilometriä. Käytämme myös metroja ja junia siirtymiseen, joissa matkatavarat tulee voida kantaa itse. Jotta koko ohjelmaan voi osallistua ja matkasta saa mahdollisimman hyvän kokemuksen, emme suosittele matkaa liikuntarajoitteisille.
Matkatavarakuljetukset
Japanin Alpeilla (päivät 5–6) ja Hiroshimassa (päivä 10) yövytään kevyellä yölaukulla, sillä päämatkatavara kuljetetaan suoraan Kiotoon tai Osakaan. Huom! Kuljetus sisältää yhden matkatavaran per henkilö.
Juomaraha
Juomarahakäytäntö Japanissa on edelleen melko tuntematon. Suosittelemme kuitenkin, että varaat noin 5000 JPY / henkilö juomarahoja varten paikallisoppaalle ja kuljettajalle. Tema-opas kerää juomarahat matkan aluksi yhteiseen kassaan ja huolehtii sen jälkeen juomarahojen antamisesta koko ryhmän puolesta. Matkakassaa arvioidessa kannattaa muistaa, että Japani on shoppailijan toivekohde. Tyypillisiä tuliaisia ovat muun muassa kamerat, elektroniikka, CD-levyt, vaatteet, antiikki, kellot, lakkaesineet, nuket, helmet, samuraimiekat ja kimonot. Ota arviossa lisäksi huomioon matkaohjelmaan kuulumattomat ateriat, virvokkeet ja ruokajuomat, myös yhteisillä aterioilla. Pienet, paikallisten suosimat ravintolat ovat usein edullisia. Tilattaessa ei tarvitse pelätä kieliongelmia, koska ateriat voi valita ällistyttävän aidon näköisten muovisten ateriakopioiden perusteella. Japanilainen keittiö kuuluu maailman parhaisiin.
Vuodenaikojen huomioiminen
Honshun saarella lähtömme on suunniteltu maaliskuun lopulle ja huhtikuun alkuun kirsikankukkien aikaan. Paras aika syksyn värien katseluun Honshulla on lokakuun lopusta vuoristossa ja marraskuun ajan muualla Honshulla.
Kirsikkapuiden kukinta ja syksyn värit
Lisätietoja: Kirsikkapuiden kukinnasta ja syksyn väreistä.
Ilmasto ja vaatetus
Japanin ilmasto vaihtelee suuresti. Pohjoisessa sijaitsevalla Hokkaidon saarella on talvisin paljon lunta, kun taas etelän ilmasto on pääasiassa subtrooppinen. Lämpötilaan vaikuttaa paljon myös korkeus merenpinnasta, ja villatakki voi olla tarpeen vuoristoseuduilla. Kesällä ja alkusyksyllä tarkenee kevyemmissä puuvillavaatteissa, mutta takki on hyvä olla mukana keväällä ja loppusyksyllä. Japanissa saadaan sadetta lähes ympäri vuoden, joten mukaan kannattaa pakata myös sateenvarjo tai kevyt sadetakki.
Japanissa matkustaessa kengät riisutaan monissa museoissa ja ravintoloissa. Ota mukaan kengät, jotka on helppo riisua ja pukea uudelleen.
Kasvomaskin käyttö
Japanissa on yleistä käyttää kasvomaskia. Jos sinulla on lievä flunssa, käytäthän maskia matkan aikana.
Sääennuste
Lähempänä lähtöpäivää kannattaa tarkistaa ajan tasalla oleva lähipäivien sääennuste netistä, esimerkiksi www.foreca.fi tai www.bbc.com/weather.
Langaton opastusjärjestelmä (whispers)
Langattomat kuulokkeet opastusta varten ovat käytössä matkan kolmannesta päivästä alkaen. Langaton opastusjärjestelmä toimii siten, että opas puhuu mikrofoniin/lähettimeen ja osallistujat kuuntelevat vastaanottimella ja kuulokkeilla. Järjestelmä on erittäin hyödyllinen ulkoopastuksissa.
Internet
Lähes kaikissa hotelleissa on mahdollista käyttää internetyhteyttä.
Lue lisää Japanista
Hyödyllisiä ja mielenkiintoisia lisätietoja maasta sekä ulkoasiainministeriön matkustustiedotteet löydät ulkoministeriön nettisivuilta.
Vinkit & artikkelit
Tutustu TEMA-opas Janne Variksen artikkeleihin: Rakkaudesta Japaniin ja Japanin vetovoimaa.
Lue myös
Yleistä passi- ja viisumiasioista sekä rokotuksista ja matkailuterveyteen liittyvistä asioista Hyvä tietää -osiosta ja Matkailijan terveysoppaasta Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen nettisivuilta www.thl.fi
Hotelli/majoitus
- Öiden lkm: 3
- Paikkakunta: Tokyo
- Hotel Monterey Hanzomon
- Öiden lkm: 1
- Paikkakunta: Takayama
- Hoshokaku Hotel
- Öiden lkm: 1
- Paikkakunta: Kanazawa
- ANA Holiday Inn
- Öiden lkm: 3
- Paikkakunta: Kyoto
- Kyoto Tower hotel
- Öiden lkm: 1
- Paikkakunta: Hiroshima
- Hotel Sotetsu
- Öiden lkm: 1
- Paikkakunta: Osaka
- Hotel Royal Classic Osaka
Huomioitavaa
Pidätämme oikeudet hotellien muutoksiin.2027 matkalla:
Kyotossa majoitumme Premier Daiwa Roynet -hotellissa
Hiroshimassa majoitumme The Royal Park River Side -hotellissa
Suosittelemme myös Rundreiser
Tämä sisältyy matkaan
• Reittilennot Helsinki–Tokio ja Osaka–Helsinki• Muut ohjelman mukaiset kuljetukset
• Majoitus
• 10 aamiaista
• 4 lounasta (2027 3 lounasta)
• 3 illallista
• Sisäänpääsymaksut ohjelman mukaisesti + 48 tunnin metrokortti Tokiossa
• Tema-oppaan palvelut
Matkatiedot
Päivä 1
Reittilento Helsinki – Tokio. Lentomatkan ateriat.
Päivä 2
Lento saapuu Tokioon. Lyhyt kaupunkikierros. Kolme hotelliyöpymistä Tokiossa. Illallinen.
Päivä 3
Kaupunkikierros Tokiossa metrokorttia hyödyntäen. Aamiainen.
Päivä 4
Vapaapäivä Tokiossa. Aamiainen.
Päivä 5
Tokio – Nagoya – Takayama. Junamatka. Kiertoajelu Takayamassa. Yöpyminen ryokan-hotellissa Takayamassa. Aamiainen ja illallinen.
Päivä 6
Takayama – Shirakawago – Kanazawa, bussimatka noin 150 km. Aamiainen ja lounas. Hotelliyöpyminen Kanazawassa.
Päivä 7
Tutustuminen Kanazawaan sisältäen vierailun muun muassa Nomuran samuraiperheen kodissa. Kanazawa – Kioto, junamatka. Aamiainen. Kolme hotelliyöpymistä Kiotossa.
Päivä 8
Kaupunkikierros Kiotossa sisältäen Ryoanjin puutarhan, Kinkakujin kultaisen paviljongin, Nijon linnan ja Nishiki-markkinat. Aamiainen.
Päivä 9
Vapaapäivä Kiotossa. Aamiainen.
Päivä 10
Kioto – Hiroshima, junamatka. Käynti Peace Memorial Parkissa ja retki Miyajiman saarelle, Itsukushiman pyhäkölle. Aamiainen ja lounas. Hotelliyöpyminen Hiroshimassa.
Päivä 11
Hiroshima – Osaka, junamatka. Aamiainen ja illallinen. Hotelliyöpyminen Osakassa.
Päivä 12
Omaa aikaa Osakassa. Kuljetus lentoasemalle ja reittilento Osaka – Helsinki. Aamiainen ja lentomatkan ateriat.
Päivä 13
Saapuminen Helsinkiin.